Gyroskopický jev - v situaci na fotce se kolo roztočené podle vodorovné osy začne otáčet "jaksi navíc" ještě podél svislé osy (provázku).
Aerodymanický paradox - pingpongový míček visí ve vzduchu v šikmém proudu vzduchu.
Zajímavé je nejenom měřit hodnoty fyzikálních veličin - délky, hmotnosti, ... (což se ve škole běžně dělá), ale taky odhadovat jejich hodnoty (což se většinou vůbec nedělá). My jsme to zkusili a byla to docela zábava.
Naše smysly se nechali spolehlivě oklamat. Větší štafle se těžší opravdu jen zdají; ve skutečnosti má větší hmotnost olověný akumulátor, což jsme zjistili pomocí pérových vah.
Málokdo si umí představit, jak moc je jeden milion (např. přibližný počet lidí bydlících v Praze). My jsme si z archů poslepovali 1 metr čtverečný milimetrového papíru a tmavě vyznačili počet studentů (asi 600) jednoho pražského gymnázia. Prostě kapka v moři.
K výrobě mechanické housenky, která se pohybuje na základě přeměny potenciální energie pružnosti na kinetickou energii, potřebuješ: papír na pečení (nebo tzv. pauzák), tvrdý papír, gumičky, režnou nit, vroubkovanou trubku o délce asi 5 cm a průměru asi 2 cm, izolepu, větší kancelářskou svorku, tužku, pravítko, nůžky, lepidlo a nůž nebo skalpel.
Housenka se po ochočení odvděčí celkem plynulým pohybem. Hned si člověk přijde mladší (akorát dřív jsme za sebou tahali kačera.
Paradox teploty - nejdřív minutu jeden ukazováček ve studené a druhý v horké vodě a potom oba společně ve vlažné lázni... Hádej, kterému bude "větší zima"?
O dimenzi výš - Jak vytvořil 4 shodné rovnostranné trojúhelníky ze šesti stejných úseček (propisek)? V rovině to nejde, ale ve 3rozměrném prostoru už jo.
Paradox času - Smícháme dva postuláty speciální teorie relativity (STR), Pythagorovu větu a jednoduchou algebru a vyjde nám, že hodiny, které se vůči nám pohybují, jdou pomaleji než hodiny, vůči kterým jsme v klidu! Experimenty to potvrzují...