Uživatelský panel Přihlášení Registrace

Rok 2006/2007

Různé jevy | 18.1.2007

Gyroskopický jev - v situaci na fotce se kolo roztočené podle vodorovné osy začne otáčet "jaksi navíc" ještě podél svislé osy (provázku).

Aerodymanický paradox - pingpongový míček visí ve vzduchu v šikmém proudu vzduchu.

Elektrické obvody | 11.1.2007

Zkusili jsme si samostatně zapojit elektrický obvod. Elektrický proud v kapalinách tvoří ionty, které se mohou na plíšku (elektrodě) zapojeném do obvodu neutralizovat na atomy a můžou vytvořit vrstvu (např. vrstvu mědi), prostě elektrolytické pokovování materiálů.

Veličiny | 30.11.2006

Zajímavé je nejenom měřit hodnoty fyzikálních veličin - délky, hmotnosti, ... (což se ve škole běžně dělá), ale taky odhadovat jejich hodnoty (což se většinou vůbec nedělá). My jsme to zkusili a byla to docela zábava.

Naše smysly se nechali spolehlivě oklamat. Větší štafle se těžší opravdu jen zdají; ve skutečnosti má větší hmotnost olověný akumulátor, což jsme zjistili pomocí pérových vah.

Málokdo si umí představit, jak moc je jeden milion (např. přibližný počet lidí bydlících v Praze). My jsme si z archů poslepovali 1 metr čtverečný milimetrového papíru a tmavě vyznačili počet studentů (asi 600) jednoho pražského gymnázia. Prostě kapka v moři.

Mechanická housenka | 23.11.2006

K výrobě mechanické housenky, která se pohybuje na základě přeměny potenciální energie pružnosti na kinetickou energii, potřebuješ: papír na pečení (nebo tzv. pauzák), tvrdý papír, gumičky, režnou nit, vroubkovanou trubku o délce asi 5 cm a průměru asi 2 cm, izolepu, větší kancelářskou svorku, tužku, pravítko, nůžky, lepidlo a nůž nebo skalpel.

Housenka se po ochočení odvděčí celkem plynulým pohybem. Hned si člověk přijde mladší (akorát dřív jsme za sebou tahali kačera. úsměv

Nejparadoxnější paradoxy | 16.11.2006

Paradox teploty - nejdřív minutu jeden ukazováček ve studené a druhý v horké vodě a potom oba společně ve vlažné lázni... Hádej, kterému bude "větší zima"?

O dimenzi výš - Jak vytvořil 4 shodné rovnostranné trojúhelníky ze šesti stejných úseček (propisek)? V rovině to nejde, ale ve 3rozměrném prostoru už jo. úsměv

Paradox času - Smícháme dva postuláty speciální teorie relativity (STR), Pythagorovu větu a jednoduchou algebru a vyjde nám, že hodiny, které se vůči nám pohybují, jdou pomaleji než hodiny, vůči kterým jsme v klidu! Experimenty to potvrzují...

Zlatý řez | 2.11.2006

Jedno z nejtajemnějších čísel je spjato s mnoha obory lidské činnosti i se samotnou přírodou. Objevujeme ho v souvislosti s množením králíků, rodokmenem trubce, s uspořádáním šupin (fylotaxí) na povrchu ananasu, s ideálně estetickými proporcemi obdélníka, s komponováním symfonických vět, s konstrukcí pětiúhelníku, s řešením rovnic ve tvaru nekonečného rozvoje.

Laser a CD | 19.10.2006

Pomocí laserového ukazovátka, které se dá v papírnictví nebo na tržnici pořídit za méně než 100 Kč, můžeš - stejně jako my - prozkoumat strukturu CDéčka. V podstatě stačí kolmo ukazovátkem posvítit zhruba doprostřed stopy na disku a zjistit vzdálenost vzniklých obrazů (vlastně odrazů) na stínítku. Jevu, ke kterému dochází, se odborně říká difrakce (neboli ohyb) a CDéčko tu funguje jako tzv. optická mřížka na odraz. Zjistili jsme tímto způsobem, že na 1 mm CDéčka v radiálním směru se nalézá zhruba 645 drážek, což docela dobře odpovídá skutečnému počtu 625. Dopustili jsme se tak chyby jen několika procent.