Uživatelský panel Přihlášení Registrace

Rok 2004/2005

Paradox souosých válců

Je to zvláštní, podívej se na první fotku na tabuli. Pevně spojené válce se společnou osou vykonají jednu otočku. Protože má větší válec poloměr R, urazí dráhu 2πR. Menší válec má menší poloměr r, urazí tedy dráhu 2πr, která je ale menší než 2πR! Jak je to možné, když jsou válce pevně spojeny a měly by tedy urazit stejnou dráhu?! Protože jsme tak trochu fyzikové, tak jsme se tomuto problému snažili přijít na kloub pomocí experimentu (viz fotky). Když se pak člověk ještě pořádně zamyslí, tak to odhalí! Zkus to taky!

Jednoduchý gramofon

Otáčející se mechanismus, stará gramofonová deska, rulička od toaletního papíru (nebo kelímek od jogurtu), svačinový papír (tzv. pauzák), obyčejná jehla, sekundové lepidlo a z černé desky se linou libé zvuky! Škoda že deska je jen na jedno použití.

Stabilita

Dvě vidličky zabodnuté do korkového špuntu s hřebíkem a celé to drží na špičce dalšího hřebíku! Jo, když je někdo chytrý a ví, co je to stabilní rovnovážná poloha a kde hledat těžiště, tak se s celým tímto nesmyslem může procházet třeba po ulici a neriskuje jeho pád.

Sestavit balíčku karet - když budete mít dost trpělivosti a vezmete rozum do hrsti, tak se vám to povede taky (a bez lepidla)! Celá karta bude mimo stůl a možná se vám podaří nad propast umístit i dvě karty, které se nebudou vzájemně překrývat. Varianta s knihami je pro knihomoly, kteří se neleknou větší rány a kteří mají tolerantní sousedy.