Uživatelský panel Přihlášení Registrace

Rok 2008/2009

Poslední setkání roku 2008/2009 | 25.6.2009

Sešlo se nás méně, než jsme očekávali. Ale i tak jsme si s úsměvem zavzpomínali na rok 2008/2009 při sledování legračních a dosud neuvedených fotek a videí. Na pokusy jsme však nezapoměli. Martin vyzkoušel jak balancuje láhev a Vojta předvedl efektní přelévání vína a vody. Vyzkoušeli jsme i pád láhve na provázku se závažím.

Družice Magion | 18.6.2009

Díky výletům jsme se sešli v hojném počtu dvou, takže jsme si kroužek zkrátili na 30 minut. Každopádně nám Martina Pulkrábková přednesla zajímavou přednášku se zajímavostmi a veselými historkami, takže si to někdy snad zopakujeme s lepší účastí.

Přednášku jsem natočil skoro celou, je rozdělena do tří videí.

Techmania | 4.6.2009

Stejně jako minulý rok jsme se vypravili do science centra, letos do Techmanie v Plzni.

Lodičky na reaktivní pohon | 28.5.2009

Reaktivní lodičky slouží jako skvělá demonsrace zákona zahování hybnosti. Vyrobili jsme si několik exemplářů z plastových krabiček, mosazných trubiček a svíček. Samozřejmě jsme si zjednodušeně odůvodnili princip phonu lodiček.

Fyzika půlení | 21.5.2009

Zjistili jsme, že krajíc chleba stačí asi devadesátkrát rozpůlit a máme z něj atomy. Zkoušeli jsme zjistit i vzorec nejúspornějšího dělení tabulky čokolády na jednotlivé kostičky. S nabarvenou čočkou jsme zjišťovali pravděpodobnost.

Tokamak | 14.5.2009

Vyšli jsme si na exkurzi k tokamaku (fúznímu reaktoru) COMPASS, který se nachází v Praze na Ládví. Nejdříve jsme si poslechli půlhodinovou přednášku a poté jsme si prohlédli samotný tokamak a jeho zázemí.

Jaderné elektrárny | 7.5.2009

Na tomto kroužku vystoupil Vojta Nedbal se svojí přednáškou o jaderných elektrárnách. Zjistili jsme jak lidé objevili radioaktivitu, jak vypadaly počátky jaderné energetiky, něco o jaderných bombách a samozřejmě i o dnešních elektrárnách. Nechyběla zmínka o Černobylu a Three miles islandu.

Energetika | 23.4.2009

Pověděli jsme si o výrobě elektrické energie, její distribuci a také o typech elektráren. Dozvěděli jsme se, proč je někdy vhodné napětí zvyšovat a jindy snižovat. Rozebrali jsme si i rizika jaderných elektráren a došli jsme jednoznačně k závěru, že se určitě nemáme čeho bát. A aby bylo počítání, zjišťovali jsme potřebou plochu pro suneční elektrárnu s výkonem Temelína ... zrovna malá by nebyla ... asitak 100km2, takže centrum Prahy.

Skupenství látek | 2.4.2009

Kolik existuje skupenství látek? Tři? Čtyři? Šest! Podívali jsme se na zoubek přeměnám skupenství a také dvěma novým skupenstvím. Také jsme si zkusili vařit vodu při pokojové teplotě.

Povrchové napětí kapalin | 19.3.2009

Jak může malá mince plovat? Proč bublina drží pohromadě? Jak vypadá bublina ve čtyřstěnu? I na tyto otázky jsme se snažili odpovědět. Také jsme teoretizovali o kapilárním tlaku a vystřelovali lodičku...

Kyvadla | 12.3.2009

Pokusili jsme se vymyslet a ověřit na čem všem závisí pohyb kyvadla. Rozebrali jsme si i pohyb kyvadla po elipse.

Zimní fyzika | 26.2.2009

Při tomto kroužku přišla řeč hlavně na zimu. Zjistili jsme, jak vznikají rampouchy, že kožich může i chladit, jaké roční období máme pod nohama, proč nám táhne na nohy nebo jak vařit vodu v papírové krabičce.

Světlo | 12.2.2009

Našemu zkoumání jsme podrobili různé jevy - např. difrakci, interferenci a několik dalších. Zabrousili jsme i do témetiky optických médií (CD / DVD).

Vážení mincí | 5.2.2009

Naším tématem se stalo měření a zpracování výsledků na úrovni. Značnou část kroužku jsme vyplnili sestrojováním váhy na mince jen z papíru a špendlíku. Výsledky měření byly překvapivě velmi blízko skutečné váze mincí.

Zapojujeme obvody | 29.1.2009

Vyzkoušeli jsme si zapojování různých (více či méně složitých) obvodů s žárovkami a samozřejmě to nebyla nuda. Budou žárovky svítit více při paralelním nebo sériovém zapojení? Co způsobí cívka s jádrem v obvodu s žárovkou? Jaký je rozdíl mezi reostatem a potenciometrem a co to vůbec je? Na to jsme se snažili odpovědět pomocí experimentů.

Filmy | 22.1.2009

Při našem "filmovém večeru" jsme si promítali vybrané ukázky z několika filmů a přemýšleli, jak si tvůrci upravili fyzikální zákony.

LabQuest | 15.1.2009

Vojta nás seznámil s povedeným zařízením LabQuest. Tento přístroj dokáže s vhodným příslušenstvím měřit snad všechno, co může mladý fyzik potřebovat. :-) My jsem měli k dispozici ultrazvukový měřič, se kterým lze měřit vzdálenost (=> také rychlost a dráhu).

Zejména jsme se pokoušeli s autíčkem jezdit tak, aby výsledné grafy měřeni odpovídaly předlohám. Ale zkusili jsme si změřit třeba i rychlost facky... smích

Fotky z cest | 8.1.2009

Tentokráte jsme se nezabývali jen fyzikou, Vojta nám promítl jeho fotky z cest - hlavně po Číně, Tibetu, Gruzii, Sýrii a Jordánsku. Podívali jsme se tak na některé fyzikální situace, které se v Česku jen tak nevidí.

Mimo jiné jsme si probrali vodu z mrtvého moře, optické klamy v pouštích, tlak vzduchu ve vysokých horách a čínské studenty mluvící česky. úsměv

Předvánoční show | 11.12.2008

Na posledním kroužku roku 2008 jsme se poněkud odvázali. Martin si stejně jako minulý rok připravil show s kapalným dusíkem, tentokráte doprovázenou přednáškou o nízkých teplotách. Během přednášky jsme si krom teorie zopakovali Celsiovy stupně, Kelviny a Fahrenheity a také se dobře najedli.

Poté jsme se vrhli na spoustu zábavných pokusů s kapalným dusíkem. Sledovali jsme změny barvy LEDek v mrazu, rozklepávali jsme jinak měkké předměty, levitovali s magnety, vytvářeli profesionální kouřové efekty, testovali supravodiče, roztáčeli míčky, mačkali PET láhve, létaly s polystyrenovou krabičkou, vytvářeli maglev, zpomalovali volný pád, samozřejmě vyráběli a konzumovali zmrzlinu a nakonec jsme se vyfotili. Ufff... úsměv

Rozhodně jsme dokázali, že se na kroužku nenudíme. Mimohcodem jsme krom vánoc slavili i Martinovo roční působení na kroužku a Vojtův 111. kroužek. Přejeme jim tedy stále více skvělých nápadů a Vám přejeme příjemné vánoce a šťastný nový rok!

Měření spotřeby | 4.12.2008

Vyzkoušeli jsme změřit různé hodnoty při provozu spotřebičů (proud, výkon, účinost) porovnat je, odůvodnit a také přepočítat na peníze. úsměv Zjistili jsme cenu nabíjení mobilu (cca 5kč ročně, z čehož cca 3kč vyhodíte za ztráty při nabíjení) nebo třeba spotřebu menší žehličky.

Jako kulturní vložku nám Peter předvedl několik triků s indukčním vařičem a změřil, že na displeji ukazuje skutečný výkon.

Starověké paradoxy | 27.11.2008

Ještě jsme navázali na minulý kroužek a vysvětlily si, že ikdyby Archimedes měl pevný bod, obrovské prkno a uměl se pohybovat rychlostí světla, Zemí by nepohnul ani o centimetr.

Dále jsme se podívali na Zenonovu teorii, že pohyb je pouze zdánlivý a tělesa se nepohybují. Samozřejmě to není pravda, ale byla docela legrace to odůvodnit.

Archimedes | 20.11.2008

Přešli jsme do aplikace teorií a vyzkoušeli jsme si změřit číslo . Pokoušeli jsme se jej změřit třemi způsoby:

  • Změřit délku kružnice (obvod válce) a porovnat jí s průměrem
  • Změřit objem koule a porovnat ho s poloměrem
  • Změřit obsah kruhu a porovnat s poloměrem, k měření obsahu jsme použili velmi přesnou váhu
Jako nejpřesnější se ukázala právě třetí varianta, naše odchylka od skutečného  byla jen cca 0,16%. Nicméně zbylé dvě varianty jsou bez přesné techniky dost náročné a výsledky jsou tedy skvělé.

 

Chvíli jsme se také zabývali, jestli mohl Archimedes zapalovat nepřátelské lodě pomocí zrcadel (podle Bořičů mýtů nemohl) a jak odvodil vzorce pro výpočet obsahu kruhu a objemu koule.

Dešťový simulátor | 13.11.2008

Tentokrát jsme vyrazili mimo matfyz, na stavební fakultu ČVUT v Dejvicích. Zde jsme se s Ing. Martinem Pavlem podívali na velmi podivné zařízení jménem dešťový simulátor, jehož účelem je simulovat různě silný déšť a výzkumníci následně sledují jeho následky na půdním vzorku. Navíc se dá změnit úhel "svahu" na kterém je vzorek, takže se dá sledovat množství odplavenin např. z různých polí.

Mimo simulátoru jsme si také chvíli povídali o modelech Labe a Vltavy, které simulují průtok vody a přesuny usazenin (nicméně se simulátorem přímo nesouvisí).

Výroba gramofonu | 6.11.2008

Z ruličky od teoaletního papíru, svačinového papíru a špendlíků jsme vyráběli jednoduchý gramofon. Princip je jednoduchý - špendlík se rozechvívá od "kopečků" v drážce desky a přenáší svůj pohyb na membránu ze svačinového papíru a ta hraje. Pak stačí jen nějaký otáčecí mechanismus a můžete přehrávat. mrknutí

Ale pozor! Při tomto brutálním přehrávání se deska zničí! Proto jsme přehrávali pouze Šmouli, které Vojta obětoval...

Jinak s přehrávacím zařízením se dá experimentovat - zkusili jsme několik materiálů na výrobu membrány (kromě "pauzáku" také lepenku) a na celé zařízení (nehty, plastové a papírové kornouty, plastové misky od potravin, list papíru atd.)

Hologramy | 30.10.2008

Tentokráte docela aktivní téma kroužku - výroba jednoduchého hologramu.

Ve skutečnosti je princip jednoduchý. Na papír si přilepíte nějakou tvrdší fólii (např. z desek na vysvědčení apod.). Pod ní si nakreslíte nějaký jednoduchý útvar (obrázek, text...), který musí být menší, než fólie. Poté přikládáte úhloměr na přímku obrazce a špendlíkem / kružítkem vytvoříte půlkruhovou rýhu podel úhloměru. Poté uhloměr posunete na přímce o kousek vedle (čím menší kousek, tím lépe - rozhodně méně, než 1mm) a postup opakujete, dokud nemáte vyryté půlkružnice pro celý obrázek.

Hotový hologram se prohlíží v přímém osvětlení slunce nebo meotaru. Při určitém náklonu se začne část polokružnic lesknout ve tvaru původního obrázku. Cím menší jsou odstupy vyrytých čar, tím je odraz jemnější = lepší. Při naklánění fólie se hologram pohybuje a obrazec se virtuálně otáčí a vytváří tak dojem 3D obrazu. Výborně funguje s prostorovými geometrickými obrazci (např. krychle, jehlan...).

Novinky ve fyzice | 23.10.2008

Po krátké a chutné oslavě Matyášových narozenin jsme přešli k čisté fyzikální teorii.

Nejprve nám Vojta pověděl o nových atomových (resp. optických) hodinách, které k měření používají hliník a berylium. Jejich zpoždění je 1 : 1017, což znamená spoždění o jednu sekundu za tři miliardy let. To je docela slušná přesnost, nemyslíte? úsměv

Poté jsme si hodně dlouho povídali o složení světa. Dozvěděli jsme se, že elementární částice již nejsou elementární - jak proton, tak neutron se skládá z menších částic, které se ovšem zatím nepodařilo rozložit.

Jako bonbónek nakonec si Vojta připravil povídání o zachytávání marťanského vysílání. Aktuální vývoj směřuje k zachytávání toku neutrin z vesmíru. Nicméně zatím jsme nic nechytili, neutrina prochází prakticky vším a jejich detekce je tak velmi problematická.

Televizní speciál | 21.10.2008

Tento speciální kroužek byl v podstatě kulisou pro natočení Matyáše do televizního dokumentu. Nicméně i tak jsme si užili rekapitulaci několika osvědčených pokusů.

Vysvětlili jsme si, proč míček levituje ve fukaru, proč se plyn dá přelévat jako voda a hodně jsme si hráli s vysokonapěťovými transformátory a indukční elektrikou, takže blesky kolem nás létaly skoro celou dobu.

Samozřejmě jsme zkusili i blbinky jako levitátor nebo hrající jiskry a vyzkoušeli jsme si dofouknout minci na talířek.

Toaletní papír | 9.10.2008

Vojta nás opět přesvědčil, že fyzika se dá dělat s čimkoliv. Tentokráte s toaletním papírem. Možná si řeknete, že s toaleťákem se nic dělat nedá, ale opak je pravdou.

Zjistili jsme, kolik toho papír unese (čtyři ruličky přes 50kg), nasaje (jedna role kolem 0,5l vody) a také jak spočítáme jeho délku. Zkusili jsme z něj vyrobit i dírkovou komoru (camera obscura).

Jak se tento rok pomalu stává pravidlem, všechny pokusy si můžete zkusit doma s minimálním úsilím. Tak do toho!

Luminiscence | 2.10.2008

Začali jsme přednáškou o luminiscenci, při které jsme zjistili, že i cukr může svítit. Martin nám také ve stručnosti řekl, jaké předměty / látky reagují na UV světlo.

Poté jsme se vrhli na výrobu UV lampičky z běžně dostupných součástek. Věřte nebo ne, stačí jen pájka a něco kolem 30kč. Komerční modely stojí kolem desetinásobku... Poté co jsme pájeli a lepili docela dlouhou dobu jsme hned šli naše lampičky otestovat.

Velmi hezky světélkují bankovky, různé průkazky, občanské průkazy a samozřejmě různá barviva a také zuby. Docela zajímavě vypadají i oči, nicméně to doma nezkoušejte - UV světlo může způsobit i rakovinu sítnice!