Uživatelský panel Přihlášení Registrace

Rok 2007/2008

Radioaktivita | 10.1.2008

Experimentovali jsme se skutečným radionuklidem. Probrali a vyzkoušeli jsme různé druhy záření, jejich vlastnosti a možnosti jejich stínění.

Film: Okraj věčnosti | 3.1.2008

Nový rok jsme zahájili promítáním filmu Okraj věčnosti, který nám přiblížil vznik a vývoj vesmíru.

Předvánoční show - kapalný dusík | 13.12.2007

Martin Konečný si připravil předvánoční show... Nejprve jsme si pověděli něco o teplotních stupnicích, vlastnostech kapalného dusíku a jeho přepravě a co jsou vlastně nízké teploty.

Poté jsme si ukázali nějaké efektní pokusy, na kterých jsme si ukázali zajímavé jevy. Kapalný dusík a odpor, Leidenfrostův jev, jak se chovají látky při nízkých teplotách, změna objemu při teplotě, levitace, Meissneruv-Ochsenfelduv jev... A nakonec sladká odměna. úsměv

Nabijíš, nabijím, nabijíme | 6.12.2007

Blesky z indukční elektriky, Faradayova klec napájena Van der Graafovým generátorem, vytváření statické elektřiny a další zajímavé věci.

Fyzika letu | 29.11.2007

Vysvětlili jsme si princip letu letadla, zkusili vyrobit bumerang a v neposlední řadě jsme levitovali s míčkem pomocí fukaru.

Přednáška: Lovci kosmického záření | 22.11.2007

Zemi neustále ze všech stran bombardují částice kosmického záření. Některé mají energii větši, než dokáže vyrobit jakýkoli pozemský urychlovač. V roce 2001 se za spoluúčasti českých vědcu začal v Argentině stavět ohromný detektor kosmického záření. Řeč byla i o jeho prvních výsledcích a částečném řešení záhady rekordních energií.

Přednáška: Těžko polapitelná neutrina | 8.11.2007

(bez popisu)

Měření obsahu | 1.11.2007

Vyzkoušeli jsme měřit rozlohu států v atlase pomocí obrysu a měřítka a zjistit tak, která metoda je nejpřesnější. Objevovaly se zajímavé metody od klasického překreslení a rozdělení na geometrické obrazce až po vyfocení a počítání pixelů na fotce. úsměv

Nakonec se jako asi nejlepší jevila metoda obkreslení na tvrdý papír, vystřižení a poté počítání podle hustoty papíru. Pokud máte přesnou váhu, odchylka je kolem 1% - 2%, nám se dokonce povedla odchylka jen 0,17%, ale to bylo spíš štěstí. Metoda focení a počítání pixelů má odchylku několika procent, obyčejné rozdělení na čtverce a trojúhelníky se může mýlit i o více než 10%.

Omluvte opětovnou absenci fotek, buď nikdo nic nefotil nebo mi to neposlal. úsměv

Novinky z fyziky | 18.10.2007

Vojta nám povídal o několika zajímavých věcech, například jak udělat věci neviditelnými, co to je nanomagnetosol, něco o hvězdném počasí a o 118. prvku periodické tabulky prvků.

Bylo to opravdu velmi teoretické, takže prosím omluvte absenci fotek.

Přednáška: Elektromagnetický pohled do vesmíru | 11.10.2007

Potomek nositele Nobelovy ceny David Heyrovský přednášel o světle, pozorování mlhovin pomocí několika různých zařízení a taky několik zajímavých věcí o Mléčné dráze.

Měříme lidské tělo | 4.10.2007

Máme vyzkoušeno, že se správnými elektrodami může lidské tělo vytvářet elektrickou energii. Na sobě totiž máte malé množství kyseliny močové (obsažena v potu), která s elektrodami vytváří chemickou reakci s následkem vzniku elektřiny. I z kombinace Měď - Měď (Cu-Cu) se nám podařilo získat "náznaky" elektrické energie. Nejvyšší napětí (až 0,8V) dávala kombinace Zinek - Měď (Zn-Cu). Bohužel se takto nedá vyrobit velké množství energie (i když získáváme slušné napětí, proud je příliš malý) k napájení např. MP3 přehrávače nebo mobilu.

Dále jsme zjišťovali, kdo (ne)má plochou nohu, chvilku jsme si povídali o růstu dívek a chlapců a nakonec jsme si změřili kapacitu našich plic pomocí igelitů a plechové nádoby.